Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Nie skomentowano

Quo vadis?

Quo vadis?

Niezwykle malownicza i zabytkowa Droga Krzyżowa zbudowana na wzgórzach Lasu Bukowego popada w ruinę. Niedługo minie 283 lata od jej wybudowania i 20 lat od ostatniego remontu.

Trzebnicką Drogę Krzyżową w obecnej formie wybudowała w 1734 roku ksieni opactwa sióstr cysterek Zofia Korczyńska. Inwestycja ta powstała przy okazji budowy obiektów klasztornych, stąd pewne podobieństwo stylu. Kaplice o kształcie graniastosłupa z pochyłym dwuspadowym zadaszeniem, ozdobione czterema pseudopilastrami, pomiędzy którymi znajdują się obrazy Męki Pańskiej malowane na blasze, zastąpiły stare stacje Drogi Krzyżowej, które istniały w tym miejscu od końca XV w.

Pierwszy poważny remont nowych kaplic został przeprowadzony po stu latach od czasu ich wybudowania, kiedy to mieszkańcy powołali do życia stowarzyszenie dla opieki nad stacjami Drogi Krzyżowej w Lesie Bukowym. Z inicjatywy tej instytucji, w latach 1842-1843 miejscowy murarz J. Supper gruntownie odnowił stacje, a artysta malarz – Johann Krachwitz z Ząbkowic Śląskich namalował nowe obrazy. Kolejne renowacje w latach 1881 oraz 1886 zostały dokonane przez parafię katolicką w Trzebnicy. Stacje Drogi Krzyżowej, stale wystawione na działalność różnorakich warunków atmosferycznych, tj. deszcz, burze, wichury i śnieg, wymagały kolejnego remontu w 1926 roku. W czasie tej renowacji, konieczna okazała się wymiana krzyży więczących kaplice, a przez to także wymagane było ponowne poświęcenie Drogi Krzyżowej, czego dokonał w dniu 8 maja 1926 roku o. Teofil Hanke OFM.

Po II wojnie światowej kaplice doczekały się remontu dopiero w 1974 roku. Ostatnia renowacja miała miejsce w listopadzie 1997 roku. Odnowienie stacji sfinansowali radni miasta i gminy Trzebnicy wraz z grupą sponsorów.

Dlaczego warto zadbać o Drogę Krzyżową w Lesie Bukowym?

1. Rozważanie Drogi Krzyżowej sięga sedna chrześcijańskiego życia. Na świecie ta forma modlitwy praktykowana jest nie tylko w Kościele Katolickim, ale także w kościołach innych chrześcijańskich wyznań (np. Kościół Polsko-Katolicki, niektóre kościoły ewangeliczne i zielonoświątkowe). Nic bardziej, niż przykład Jezusa Chrystusa, Boga który przyszedł na ziemię po to, żeby odkupić nasze grzechy i nas zbawić, nie porusza ludzkiego serca. O ile byłoby prościej w naszym kraju, gdyby np. niektórzy politycy, promujący się jako wierzący zamiast nieprzebaczenia, buty, kłamstwa, podstępu, ukrywania informacji przed wyborcami czy podejmowania decyzji bez konsultacji i wbrew interesowi społecznemu, okazywali odrobinę pokory w swojej pracy, przyjęli postawę sługi i zapytali “co na moim miejscu zrobiłby Jezus?”

2. Jest to przepiękny, unikalny obiekt zabytkowy, którego lokalizacja na wzgórzach Lasu Bukowego sprzyja medytacji, rozważaniom, modlitwie i długim spacerom oraz jest niepowtarzalną wizytówką miasta.

3. Modlitwa drogi krzyżowej przeżywa w Polsce i na świecie swój renesans, a Trzebnica ma wielowiekowe tradycje pątnicze.

W 2009 powstała z inicjatywy ks. Jacka Stryczka Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK) – projekt przygotowany został przez niego wraz z duszpasterstwem “Męska Strona Rzeczywistości”. Ideą Ekstremalnej Drogi Krzyżowej jest przeniesienie nabożeństwa drogi krzyżowej poza budynek kościoła, przekształcenie jej w pieszą, nocną wędrówkę (trasy mają po około 40 kilometrów) oraz głębokie przeżycie i doświadczenie własnej słabości. Ideą przyświecającą EDK jest schemat “wyzwanie, droga, zmaganie, spotkanie”.

Historia wzrostu popularności tej inicjatywy jest imponująca. Pierwsza Ekstremalna Droga Krzyżowa odbyła się w roku 2009 na trasie z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej. Na tej samej trasie odbyła się w latach 2010 i 2011. W roku 2012 po raz pierwszy zorganizowano Ekstremalną Drogę Krzyżową poza Krakowem – odbyła się także w Gliwicach oraz w Blackburn w Wielkiej Brytanii. W Krakowie liczba chętnych była na tyle duża, że organizatorzy przygotowali dwie dodatkowe trasy, z czego jedna była trasą samotną – przeznaczoną do pokonania indywidualnego.

W roku 2013 EDK została zorganizowana na siedmiu trasach z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej, a także w Alwerni, Częstochowie, na Śląsku Cieszyńskim, Tarnowie, Warszawie, Wrocławiu, Zawoi, Jarosławiu, Gliwicach i Oświęcimiu, a poza granicami Polski w Blackburn, Nottingham oraz na Spitsbergenie.

W roku 2014 EDK odbyła się w 29 rejonach: Kraków, Tarnów, Alwernia, Jarosław, Mosina k/Poznania, Radymno, Częstochowa, Tomaszów Lubelski, Zawoja, Warszawa Mokotów, Warszawa Ursus, Wrocław, Oświęcim, Gliwice, Radom, Tymowa, Kolbuszowa, Piotrków Trybunalski, Gogolin, Kasinka Mała, Nowy Sącz, Bielsko-Biała, Łódź, Rzeszów, Lachowice oraz Nottingam-Derby, Blackburn i Zurych. Na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyszło około 6000 osób (2000 w samym Krakowie), a łączna długość tras wynosiła ponad 2000 kilometrów.

W roku 2017 EDK odbyła się w 11 państwach (prócz Polski: Austria, Czechy, Hiszpania, Irlandia, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Stany Zjednoczone, Szwajcaria, oraz Wielka Brytania), 252 rejonach, na 457 trasach. Na Ekstremalną Drogę Krzyżową wyszło ponad 52 tysiące pielgrzymów.

Na mapie rozmieszczenia tras Ekstremalnej Drogi Krzyżowej zamieszczonej na stronie internetowej (przejdź na stronę EKD) Trzebnica nie jest wprawdzie zaznaczona, ale występuje jako punk docelowy wędrówki pątników w opisach tras wyznaczonych z Dobrzykowic i Wrocławia. Pozostaje tylko pytanie, czy stan Drogi Krzyżowej w Lesie Bukowym sprzyja modlitewnemu skupieniu i zachwyca, przy okazji promując nasze miasto, czy wręcz przeciwnie?

HoC

W artykule korzystano z opracowania “Pustelnia w trzebnickim Lesie Bukowym” autorstwa ks. prof. Antoniego Kiełbasy SDS oraz cytowano informacje dotyczące Ekstremalnej Drogi Krzyżowej opublikowane na portalu wikipedia.pl.

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i opublikowanych w nim utworów i/lub danych wyłącznie za pisemną zgodą Autora i TMZT.

Skomentuj

4 × dwa =