Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Nie skomentowano

Ośrodek Gross Breesen

Ośrodek Gross Breesen

Ziemia Trzebnicka to kraina skrywająca wiele tajemnic i zapomnianych historii. Dziś rzucamy nieco światła na niezwykle interesującą inicjatywę, którą na przełomie lat 30 i 40 XX w. podjęto w znajdującym się niedaleko Prusic pałacu Gross Breesen (Brzeźno).

Po dojściu Hitlera do władzy w 1933 roku sytuacja obywateli niemieckich pochodzenia żydowskiego stale się pogarszała. Restrykcje prawne, prześladowania, presja na emigracje stały się codziennością. Jednocześnie władze niemieckie wciąż obawiały się otwartego konfliktu z liczną i w dużej mierze wykształconą grupą społeczną, jaką byli Żydzi i były skłonne do akceptowania ugodowych rozwiązań zgodnych z linią ideologiczną partii. W tym wypadku chodziło o umożliwienie Żydom emigracji – czyli przekładając na język ówczesnej partii hitlerowskiej – pozbycie się osób pochodzenia żydowskiego z terenu Niemiec.

W 1936 roku przywództwo niemieckich żydów skupione w Centralnej Unii Żydowskiej w Niemczech (C.V.), po uzyskaniu zgody nazistowskich władz i pozwolenia Gestapo zakupiło z własnych funduszy pałac w Gross Breesen (Brzeźno k. Prusic) wraz z 296-cioma hektarami ziemi celem utworzenia jednego z ośrodków przejściowych na terenie Niemiec (“Hachsharah”, niem. “Auswanderungsvorbereitug”), którego głównym celem było szkolenie zawodowe i przygotowanie młodzieży żydowskiej do emigracji. Każdy uczestnik szkolenia miał zagwarantowaną przez Niemców wizę w jedna stronę, czyli wyjazdową. Organizatorami i uczestnikami szkolenia byli zarówno Syjoniści, jak i organizacje niesyjonistyczne. Nauka koncentrowała się na aspektach praktycznych, takich jak np. uprawa roli, hodowla zwierząt, stolarstwo oraz teoretycznych, takich jak umiejętność przetrwania i wyrabianie odporności w obliczu przejściowych trudności. W ciągu niespełna dwóch lat funkcjonowania ośrodka 150 jego absolwentów zdołało wyjechać do różnych krajów świata. W skali całych Niemiec, dzięki podobnym farmom, wyjechać za granicę mogło ok. 2000 młodych osób rocznie.

Działalność Grosse Breesen została zakłócona podczas Nocy Kryształowej, która miała miejsce z 9 na 10 listopada 1938 roku. Przysłany z Wrocławia specjalny oddział SS pod dowództwem komisarza kryminalnego, niejakiego Schuberta, splądrował pałac i teren ośrodka, aresztując przy okazji zarówno personel, jak i uczestników szkolenia. Większość z nich została wkrótce wypuszczona, a wielu korzystając z nadarzającej się okazji pośpiesznie opuściło ogarnięte nazistowskim szaleństwem Niemcy. Była to prawdopodobnie jedna z najlepszych decyzji, jaką podjęli w życiu.

Po zajściach Nocy Kryształowej ośrodek zdołał reaktywować swoją działalność i kontynuował ją w ograniczonym zakresie do 1940 roku. Po wybuchu II Wojny Światowej zamienił się on w dość specyficzny, nazistowski obóz. Internowani uczestnicy szkolenia pracowali pod ścisłym nadzorem lokalnej komórki NSDAP oraz Departamentu Stosunków Żydowskich wrocławskiego Gestapo. Fizyczny wyzysk od świtu do zmierzchu, niewystarczające racje żywnościowe i praktyczna eliminacja możliwości emigracji były jedynie przedsmakiem tego, co zgotowano ludziom, którzy zbyt późno trafili na kurs i nie zdążyli na czas opuścić Niemiec. Wszyscy oni ostatecznie trafili do obozów koncentracyjnych w Auschwitz-Birkenau lub Theresienstadt.

O tej i innych historiach, które działy się na terenach Ziemi Trzebnickiej warto pamiętać. Są one wciąż aktualną przestrogą przed polityczną agresją i głupotą. Lata stopniowej legalizacji przemocy i złodziejstwa szybko przeobraziły się w największe ludobójstwo w historii ludzkości, jakim stał się Holokaust. Hitler, pseudopolityk i manipulant o narcystycznym usposobieniu poprzez własne kompleksy, kłamstwa i zbrodnie prawie unicestwił swój własny naród. Nie byłoby to możliwe gdyby nie rzesza bezmyślnych sługusów, która dla własnej korzyści gorliwie wykonywała każdy jego rozkaz.

HoC

Materiał chroniony prawem autorskim – wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu i opublikowanych w nim utworów i/lub danych wyłącznie za pisemną zgodą Autora i TMZT.

Skomentuj

osiemnaście − 1 =