Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

2 komentarze

Mostek zakochanych w Trzebnicy?

Mostek zakochanych w Trzebnicy?

Mosty Zakochanych są już we Wrocławiu (Most Tumski), Bydgoszczy, Krakowie, Poznaniu, Warszawie (w Wilanowie), Koszalinie, Łodzi, Tarnowie. Pora na Trzebnicę?

Mosty Zakochanych w Polsce powstają na wzór popularnych w Europie kładek i przejść, do barierek których zakochani przypinają na znak swojej miłości kłódki, a kluczyki wyrzucają do wody. W niektórych miastach Most Zakochanych szczególnie pięknie wygląda w nocy, kiedy włączane jest jego dekoracyjne oświetlenie, oczywiście w kształcie serc.

Szał wieszania kłódek wybucha cyklicznie od dawna. Kilka lat temu m.in. w Rzymie, na moście tylko dla pieszych. Zakochani przytwierdzali je tam na dowód wiecznej miłości, a kluczyki wyrzucali do Tybru. Obwieszone kłódkami lampy zaczęły się wyginać, rozciągnięto więc łańcuchy przy balustradach. Obciążenie rosło. Pod koniec lata 2012 r. służby porządkowe usunęły góry żelastwa, by ratować zabytek.

Paryż ma swój „zakłódkowany” Pont des Arts, Kaliningrad – Miodowy Most Zakochanych. Jeśli przyjąć, że każde miasto powinno mieć swój miłosny akcent, to najlepszym pomysłem jest właśnie most zakochanych – pełen obietnic zamkniętych w tysiącach kłódek. To oprócz Alei Zakochanych może być najbardziej romantyczne „magiczne” miejsce w Trzebnicy.

Zakochani na pewno zapamiętają swoją pierwszą randkę i ławkę koło Mostka Zakochanych! Wprawdzie pod trzebnickim mostkiem nie płynie rzeka, ale warto przejść dalej ulicą 1 Maja i Leśną obok Stawów – Gondolowego i Rybnego, by dojść do barierki na ostatnim Stawie Zdrojowym i w scenerii kolorowych gejzerów ostatnio zamontowanych fontann, wrzucić kluczyk z kłódki do stawu.

Zbigniew Lubicz-Miszewski

Komentarze

 1. Marek

  Mostek toporny, ale kilkadziesiąt lat temu wąskotorówka nim śmigała. Sam mostek starszy. No ale czemu nie różowy, jak to ma być mostek miłości?

  • Redakcja

   Mostek jest zielony i bardzo uroczy.
   Tylko rozmiar kłódek będzie rzucał się w oczy:)

Skomentuj

jeden + dziewiętnaście =