Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Wuttke, Carl

Carl Wuttke, niemiecki malarz krajobrazu i architektury, pejzażysta i orientalista urodził się 3 stycznia 1849 roku w Trzebnicy.

W latach 1871-1873 studiował w berlińskiej Akademii Sztuk Pięknych, a następnie w prywatnej pracowni Angela Quaglio w Monachium. W 1874 roku wyjechał do Rzymu i pozostał tam do 1876. Bywał wielokrotnie na Sardynii i Sycylii, gdzie powstało wiele jego obrazów. Po powrocie do kraju w latach 1877-1880 studiował jeszcze w Akademii w Düsseldorfie pod kierunkiem pejzażysty Eugena Gustawa Drückera. Z początkiem lat osiemdziesiątych przez dłuższy czas przebywał w Hiszpanii. W 1885 roku zamieszkał na stałe w Monachium. Zaprzyjaźnił się wówczas z orientalistą Gustawem Bauernfeindem, co miało znaczący wpływ na jego dalszą twórczość. Nadal wiele podróżował, był w Grecji, Sudanie, w Egipcie i Palestynie, wyjeżdżał do Chin i Japonii, na Kaukaz, do Rosji i Turcji. W 1893 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, a w latach 1897-1899 odbył podróż dookoła świata. Liczne studia i szkice malarskie z tych podróży wykorzystywał później do większych kompozycji pejzażowych, które często wystawiał w Berlinie, Dreźnie, Düsseldorfie, Hannoverze, Magdeburgu i w Monachium. Większość jego obrazów to pejzaże i widoki włoskie – z Capri, Neapolu, Palermo, Tivoli, Wenecji, widoki Rzymu i jego architektury, z Colosseum, zamkiem św. Anioła czy świątynią Westy. Malował też krajobrazy z Tyrolu i liczne pejzaże o tematyce orientalnej. Nasycone barwy, świetlisty koloryt, swoboda i świeżość malarskiej techniki łączy te prace z impresjonizmem.

Carl Wuttke był artystą cieszącym się znacznym powodzeniem i uznaniem, jego obrazy trafiały do kolekcji prywatnych, zbiorów muzealnych i państwowych; m.in. na polecenie cesarza Wilhelma II namalował wielkie malowidło do srebrnej sali zamku w Berlinie. W 1919 odbyła się wielka wystawa prac artysty zorganizowana przez monachijski Kunstverein.

Zmarł w 1927 roku w Monachium.

Malarz jest na Wikipedii oraz notowany na każdych portalach dotyczących dzieł sztuki m.innymi: arcadja, artprice, findartinfo. Przykładowe notowania aukcyjne malarza:jeden z jego obrazów sprzedał się za 32.000 funtów! Na Ebayu jest wystawiony obraz tego malarza za 16.000 dolarów!

Następny wpis

To jest popularny wpis