Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Tausk, Walter

Niemiecki przedsiębiorca i pisarz urodzony 16 kwietnia 1890 w żydowskiej rodzinie w Trzebnicy, najbardziej znany z pamiętników pisanych we Wrocławiu w latach 1925–1940.

Maturę zdał w Jeleniej Górze. Przez jeden semestr uczęszczał do wrocławskiej Akademii Sztuki. Walczył na frontach pierwszej wojny światowej. Za okazane bohaterstwo został odznaczony Żelaznym Krzyżem. Z zawodu dekorator wnętrz, był agentem firm meblowych, dekoratorskich i tekstylnych. Na stałe zamieszkał we Wrocławiu. Został buddystą i publikował drobne utwory w buddyjskich czasopismach. W 1924 opublikował "Olaf Höris Tod Skizze zu einer Vollmondphantasie".

Z powodu pochodzenia prześladowany w okresie III Rzeszy. 25 listopada 1941 wywieziony w transporcie do Kowna, gdzie kilka dni później, 29 listopada, został zamordowany przez hitlerowców w ramach masowej eksterminacji narodu żydowskiego.

W latach 1925–1940 pisał pamiętniki, które są kronikami życia żydowskiego. Szczególnie wartościowe, gdyż w znacznej części opisują rządy obłąkanych nazistów. Opisuje w nich narastający antysemityzm i prześladowania, m.in. Noc Kryształową. Opisał m.in. zniszczenie Nowej Synagogi. Zachowanych 7 tomów pamiętników znajduje się w Bibliotece Uniwersytetu Wrocławskiego. Fragmenty ukazały się w 1973 w opracowaniu Ryszarda Kincla pod tytułem "Dżuma w mieście Breslau". Wydanie niemieckie pod tytułem "Breslauer Tagebuch 1933–1940" ukazało się po raz pierwszy w 1975 i było wielokrotnie wznawiane.