Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Nowakowski, Henryk

4444444444Od wielu lat Henryk Nowakowski był zafascynowany rzymskimi, greckimi, bizantyjskimi i egipskimi mozaikami które poznał podróżując po wielu krajach. Dokumentował je na zdjęciach, gromadził albumy i książki. W końcu postanowił że będzie je sam wykonywać. Długo szukał fachowej literatury na ten temat, eksperymentował. Okazało się że literatury na ten temat prawie nie ma i musiał metodą prób i błędów wypracować własną metodę opartą na sprawdzonych od wieków technologiach i naturalnych materiałach. Sam skonstruował wiele przyrządów do cięcia kamieni - by powstał materiał wyjściowy do tworzenia mozaiki - musi powstać podstawowy moduł - sześcian o wym. 8x8 mm. Od trzech lat w swojej pracowni Henryk Nowakowski tworzy mozaiki - pierwsze wzorowane na klasycznych - greckich i rzymskich mozaikach i motywach, następne to seria prostokątnych i okrągłych dużych ram i mozaikowe blaty do stolików - o bardzo skomplikowanej meandrycznej ornamentyce.

Następnym etapem były kompozycje figuralne wzorowane na starochrześcijańskich mozaikach i motywach z greckich waz - powstały ostatnio dwie mozaiki z flecistką i z harfistą. Wiele prac to kompozycje z motywem labiryntu, którym szczególnie zafascynowany jest Nowakowski. Zamierzeniem twórcy jest by mozaiki te pełniły funkcję użytkową - jako ramy do luster, blaty, mozaiki ścienne i podłogowe. Ostatnią pracą jest duży herb Trzebnicy z głową św. Piotra i dwoma kluczami. Każdej mozaice trzeba poświęcić wiele godzin, dni, tygodni benedyktyńskiej pracy. Bez cierpliwości, uporu i wytrwałości i "zegarmistrzowskiej" precyzji nie mogło powstać tyle pięknych dzieł sztuki użytkowej.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Pan Henryk Nowakowski, który jako jeden z pierwszych założył w Trzebnicy prywatny zakład elektryczny, mimo braku wykształcenia plastycznego, posiada rzadki dar - estetyczne wyczucie proporcji, zdolności kompozycyjne - wszystkie jego prace nawet te najwcześniejsze - to znakomite rzemiosło artystyczne, budzące podziw bogatą ornamentyką, urozmaiconą kolorystyką i precyzją opracowania każdego szczegółu. Szczególną mozaiką którą wykonał Nowakowski po ataku na World Trade Center w Nowym Jorku, a która świadczy o tym że nie tylko odwzorowuje on wzory i motywy klasyczne, ale sam tworzy przemyślane kompozycje o podtekście filozoficznym - jest okrągła kompozycja łącząca w sobie tradycyjne nurty religijne i kręgi kulturowe - "Pokój - Porozumienie - Pojednanie": jest to połączenie żydowskiej menory, krzyża Jerozolimskiego i arabskiego półksiężyca. Najpierw była fascynacja, potem hobby, a teraz pasja - pasja tworzenia, którą wielu z nas ma, ale bez determinacji i żelaznej konsekwencji, trudno ją zrealizować!

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Do tworzenia zainspirowały Nowakowskiego prace wrocławskiego artysty Wacława Szpakowskiego który wykonał szereg prac graficznych i malarskich techniką "jednego pociągnięcia" - narzędziem (piórkiem, ołówkiem, pędzlem etc...) bez odrywnia go od płaszczyzny kartki papieru, płótna... Powstawały swoiste zapisy o skomplikowanej ornamentyce i matematycznej symetrii. Jest taka łacińska maksyma Nulla dies sine linea - "Żaden dzień bez kreski" - każdy dzień powinien zapisać się dziełem sztuki, pracą twórczą. Pozostawiamy po sobie znaki, ślady (jak zapis EKG) - Nowakowski zapisuje życie - meandrami w kamieniu... Na wystawie kompozycji kwiatowych Barbary Jandy i mozaik Henryka Nowakowskiego, otwartej 5 czerwca 2002 r. w Trzebnickim Ośrodku Kultury, w czasie obchodów Dnia Europy w Trzebnicy mogliśmy podziwiać klasyczne wzory sztuki greckiej i pierwsze rzymskie motywy sztuki chrześcijańskiej w scenerii zwielokrotnionej lustrami, w otoczeniu pięknych układów kwiatowych, z podkładem muzycznym greckich melodii wykonanych na Fletni Pana. Obecnie prace Henryka Nowakowskiego można oglądać w trzebnickim ratuszu w Muzeum Regionalnym.

Zbigniew Lubicz-Miszewski