Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Nie skomentowano

Kucięba, Wiesława

prezentacja_1__1Wiesława Kucięba od urodzenia mieszkanka Trzebnicy, po ukończeniu Studium Ogrodniczego, przez dziewięć lat kierowała w Trzebnicy Zakładem Zieleni Miejskiej, przy MPGKiM. Z przyjemnością i zaangażowaniem wykonywała w mieście sezonowe nasadzenia kwiatów, krzewów i drzew. Wiersze zaczęła pisać w szkole podstawowej, zachęcona przez polonistki – Halinę Kamińską a później Alinę Wichańską. Pisze wiersze na różne okazje przede wszystkim dla dzieci (siedem pozycji wydawniczych). Wiersze pełne ciepła i humoru swój ą stylistyką i poetyką przypominają utwory Jana Brzechwy („Brzydkie – ładne jajko”). Są pisane lekko, językiem zrozumiałym dla dzieci i trafiającym do nich. Zwieraj ą przeważnie przesłanie — morał, nie tylko dla dzieci.

Jest autorką bajek dla dzieci: Brzydkie czy ładne?, Nie tylko cacanki, Mistrzem być, Ja, krasnoludek oświadczam, Gdzie jesteś, Mikołaj i Sierżant Uśmiech. Oprócz typowych wierszy dla dzieci, porusza np. w wierszu pełnym ludowego humoru, problem moralnego wyboru dziewczyny między bogatym hulaką i ubogim chłopem („Głos rozsądku”). Wiele analogii można się dopatrzyć w wierszach Wiesławy Kucięby z bajkami Ezopa, Jeana de La Fontaine’a – prawdy o życiu, mądrości i głupocie najprościej można zilustrować opisując charaktery i cechy zwierząt, ponieważ jesteśmy kwintesencją tego, co w stworzeniach jest dobre i złe. Prawda zawsze do ludzi, a zwłaszcza do dzieci, trafia szybciej parabolami, metaforami – bajkami, fraszkami, które są w zasadzie lapidarnymi traktatami moralnymi, „zapadającymi” w dziecięcą wyobraźnię i umysł. Morał w wierszu trafić ma też „rykoszetem” – do rodziców, np. w wierszu „Supertata”, gdzie dzieci licytują się nawzajem, kim jest ich tata. Jedno z dzieci mówi: „Mój tata mnie kocha! / Gdy ma trochę czasu / Bierze mnie na basen, / Na spacer do lasu. / Nosi mnie na barana, / Gra ze mną w chińczyka, Uczy gry w tenisa, / i kroków walczyka. / Sprawdza moje lekcje, / Gwiazdy ze mną liczy, / Zna moich przyjaciół, / Jogę ze mną ćwiczy...

Wisławę Szymborską i Wiesławę Kuciębę łączy, lapidarny język, który kładzie główny akcent na naszą wewnętrzną strukturę naszego kodu moralnego, bo według słów Jana Pawła II dzieci są nam nie tylko „dane” ale i „zadane” – W. Kucięba rodzicom robi swoistą „klasówkę”: obyśmy ją zdali choć na stopień dostateczny! Jej utwory ukazały się w kilku antologiach poezji polskiej. Uczestniczy w wielu spotkaniach autorskich w szkołach gminy Trzebnica i we Wrocławiu. W. Kucięba odbyła wiele spotkań autorskich w przedszkolach i szkołach powiatu trzebnickiego i Wrocławia. Jest członkiem Zarządu TMZT i współautorką artykułów w kolejnych numerach Brzasku od XIII do XIX. Od 2005 r. jest członkiem wrocławskiego Stowarzyszenia Twórców i Animatorów Kultury. Jest członkiem Koła Literatów Polskich im. Zbigniewa Herberta, które wydało antologię poezji, w której zamieszczono jej trzy wiersze: Przecudowny wieczór, Nasz raj i Dziecko chce inaczej. W wierszu Nasz raj odczytujemy Jej przesłanie i receptę na powszechną znieczulicę, obojętność i brak uczucia: Złapmy się za ręce / uściśnijmy dłonie / Poczujmy jak miłość / w naszych sercach płonie / Przytulmy się mocno / do siebie nawzajem / Aż ten świat na zawsze / stanie się nam rajem. Gdyby połączyć ten tekst z podkładem muzycznym to mielibyśmy przebój – nowy HYMN O MIŁOŚCI.

Zbigniew Lubicz-Miszewski

Zapraszamy również na stronę pisarki: www.wieslawakucieba.pl

 

Skomentuj

szesnaście − 15 =