Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Kocięba, Ryszard

Profesor-Ryszard-KociebaProfesor Ryszard Kocięba (ur. 1933, zm. 26 września 2005) – chirurg i anestezjolog, twórca i dyrektor Instytutu Replantacji Kończyn w Trzebnicy. W 1971 jako ordynator oddziału chirurgicznego szpitala powiatowego w Trzebnicy przeprowadził w nim pierwszą w Europie udaną operację replantacji ręki. Profesor chirurgii ogólnej.

Uczeń znanego wrocławskiego chirurga, prof. Wiktora Brossa. Żonaty z Lidią (zm. w 2000), również chirurgiem, współtwórczynią Instytutu Replantacji.

W utworzonym w 1972 Instytucie opracował liczne specjalistyczne techniki mikrochirurgiczne, doskonaląc metody operacji. M.in. wprowadził w latach 70. technikę przyszywania w miejsce utraconego kciuka – drugiego palca stopy; technikę tę stosował z powodzeniem także w przypadku utraty obydwu kciuków. W połowie lat 80., jako pierwszy w Polsce, odniósł sukces przy replantacji całej stopy. Już po śmierci prof. Kocięby, w 2006, lekarze ze stworzonego przez niego zespołu dokonali udanej transplantacji kończyny pobranej od zmarłego dawcy.

Ojczym wrocławskiego opozycjonisty z czasów PRL, później polityka, Pawła Kocięby-Żabskiego.

Aktywny działacz wrocławskiego Koła Łowieckiego "Knieja", członek-założyciel klubu fajczarskiego Pipe Club Wrocław.

Odznaczony m.in. Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (w 1997).
Wyróżniony tytułem Zasłużony dla Gminy Trzebnica.

źródło: wikipedia.org