Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Nie skomentowano

Kutia w Sali Rycerskiej

Kutia w Sali Rycerskiej

W dniu 22 stycznia 2016 r. o godz. 18.00 w Ratuszu Wrocławskim w Sali Rycerskiej Samorząd Województwa Dolnośląskiego zorganizował  „XX Wrocławską Kutię” – Wigilię dla mniejszości narodowych we Wrocławiu.

Zaproszenie na Dzień Jedności Chrześcijan i Wspólne Kolędowanie wystosowali: Jacek Ossowski – Przewodniczący Rady Miasta Wrocławia, Paweł Wróblewski – Przewodniczący sejmiku województwa Dolnośląskiego, Grzegorz Dzik – Honorowy Konsul Ukrainy w Polsce, Tadeusz Samborski – Członek Zarządu województwa Dolnośląskiego i Ihor Salamon – Przewodniczący Wrocławskiego Koła Związku Ukraińców. Współorganizatorem było Towarzystwo Polsko-Ukraińskie z prezesem Igorem Salamonem na czele, które przygotowało duży stół z wigilijnym potrawami w tym z faszerowanym karpiem, pierożkami, barszczem z uszkami i z kutią. W uroczystości brało udział ok. 200 gości. Wszyscy otrzymaliśmy śpiewniki z kolędami, w tym również i z kolędami kresowymi. Na początek częstowano nas gorącym ponczem i składaliśmy sobie życzenia chlebkiem maczanym w miodzie. Stoły wigilijne przygotowali  Ormianie, Arabowie, Bułgarzy, Grecy, Niemcy i Węgrzy.

Ja byłam odpowiedzialna za stół węgierski razem z Węgrem, panem Juhaszem Tivadar, z Dorotą Zagrobelną i Iwoną Kuraś. Na naszym stole stała szopka, obrazek Matki Boskiej w ludowym stroju węgierskim, namalowany przez węgierskiego malarza, smażony karp i inne ryby, kluseczki z makiem i z orzechami, ciasto makowe z bakaliami, piernik, orzechy, jabłka, lencse. Mieliśmy też oryginalne trunki, palinki, unicum, wina Toja, Egri i inne w kulacsach węgierskich. Ja miałam na sobie piękny haftowany przez moją śp. Mamusię płaszcz węgierski mający ok. 60 lat. Wszystkie grupy w regionalnych strojach przygotowały pięknie świąteczne „narodowe” stoły. W uroczystości tej brały udział zespoły ludowe i chóry ukraińskie i grał zespół kozacki.

Wśród zaproszonych gości byli m.in. konsul Bułgarii, profesorowie wszystkich wyższych wrocławskich uczelni, przedstawiciele środowiska lekarskiego i znane osoby ze świata kultury, byli też przedstawiciele wszystkich wyznań, Żydzi, muzułmanie, grekokatolicy, ewangelicy, prawosławni i rzymskokatoliccy księża.

Przywitali nas wiceprezydent miasta i przedstawiciel wojewody.

Na koniec tej wspólnej Wigilii zaprezentowano tańce ludowe. Przy dźwiękach muzyki z różnych rejonów Europy ucztowano do późnych godzin wieczornych.

Aleksandra Sarolta Rzewuska

zap-rze

Skomentuj

piętnaście − jedenaście =