Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Mała ścieżka św. Jadwigi

maa cieka projekt 2010 ostatnia

W 2007 r. z okazji 740-lecia kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej, Stolica Apostolska erygowała Międzynarodowe Sanktuarium Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.

Opactwo cysterskie w Trzebnicy wraz z kościołem klasztornym – miejscem kultu św. Jadwigi – jest jednym z najważniejszych obiektów na Europejskim Szlaku Cysterskim, który wiedzie od Portugalii i Hiszpanii, przez Francję i Niemcy do wschodnich części Europy.

Dzięki inicjatywie ks. prof. Antoniego Kiełbasy i zaangażowaniu członków Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej w Trzebnicy powstały Duża i Mała Ścieżka św. Jadwigi Śląskiej. Duża znajduje się na terenie i obrzeżach miasta. Siedem kamieni medytacji przypomina cnoty św. Jadwigi: wiarę, nadzieję, miłosierdzie, sprawiedliwość, skromność, prostotę, męstwo i roztropność. Mała pokazuje poszczególne etapy życia księżnej Jadwigi w drodze do świętości, oznaczone 15 stacjami.

Mała Ścieżka przeznaczona jest dla tych, którzy poszukują chwili skupienia, by w samotności i ciszy móc się modlić, przemyśleć swoje życie, odetchnąć od codziennej krzątaniny i zgiełku. Na piętnastu kamieniach, które formą nawiązują do „księgi życia”, umieszczone są rysunki przedstawiające ważne obiekty, które wyznaczają szlak miejscowości, przez które biegła droga życia św. Jadwigi. Na kamieniach znajdą się krótkie przesłania do pielgrzymów, którzy będą szli tą ścieżką medytacji i modlitwy. Św. Jadwiga staje przy nas i przy każdym kamieniu przekazuje nam słowa, które pomogą nam wprowadzić je w życie.

Zgodnie z chronologicznym przebiegiem cierniowej drogi Świętej, przechodzimy wraz z Nią przez najważniejsze etapy Jej życia, korzystając z drogowskazów, jakie nam zostawiła; wsłuchujemy się dzisiaj w jej przesłanie i nauki. Jej słowa są dla nas wskazówką, jak dzisiaj powinniśmy odczytywać Jej przesłanie, i co należy robić by Europa nie odeszła od jej chrześcijańskich korzeni.