Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Ekspozycja

2262012537_b06f8c74ac_o-smallW muzeum znajdują się m.in. zdjęcia i dokumenty z lat 1945-1947, wystawa fotograficzna R. Eysmontta, prezentująca Trzebnicę z początku XX w., grafiki trzebnickie z XVIII i XIX w., kopie dokumentów i pieczęci średniowiecznych, m.in. Księżnej Jadwigi, książąt śląskich, klasztoru trzebnickiego, pierwsze pieczęcie miasta Trzebnicy i biskupów wrocławskich.

Zbiory zostały wzbogacone o dokumentację odkryć prof. Jana Burdukiewicza. Na terenie Winnej Góry (Kociej Góry) przebywała ok. 500 000 lat temu grupa zbieracko–myśliwska (homo erectus). Wykopaliska archeologiczne w Trzebnicy świadczą o tym, że są to najstarsze ślady pobytu człowieka na ziemiach polskich.

Eksponowane są też zabytki wypożyczone z Muzeum Archeologicznego we Wrocławiu: przedmioty znalezione na tych terenach z okresu średniowiecza i najnowsze znaleziska z terenu miasta, m. in. manierki pielgrzymie z XIII w, z którymi pielgrzymi udawali się do grobu św. Jadwigi.

Na wystawie można zobaczyć plany miasta, panoramę Trzebnicy z Kociej Góry (Winnej Góry), planszę dotyczącą fundatorów bazyliki i klasztoru trzebnickiego – św. Jadwigę i Henryka Brodatego, można zapoznać się z najważniejszymi datami z historii miasta oraz zobaczyć stare pocztówki z początku XX w.

Godziny otwarcia muzeum sprawdzisz tutaj.

Zapraszamy!