Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image
Do góry

Top

Nie skomentowano

Znicze pamięci płoną na Kresach

Znicze pamięci płoną na Kresach

Świętowaliśmy imieniny Romana Chandohy – starszego inspektora Związku Strzeleckiego, działacza społecznego, od dwudziestu lat członka zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej.

Naród, który gubi pamięć, umiera.
                                   Jan Paweł II

19 listopada 2015 r. w siedzibie Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej odbyło się kolejne spotkanie czwartkowe. Oprócz omówienia zadań statutowych pamiętamy wzorem naszego wieloletniego prezesa dr. Jerzego Bogdana Kosa o więzach towarzyskich i relacjach międzyludzkich. Świętowaliśmy imieniny Romana Chandohy – starszego inspektora Związku Strzeleckiego, działacza społecznego, od dwudziestu lat członka zarządu Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej.

Od lat Strzelcy z powiatu trzebnickiego aktywnie uczestniczą w akcjach TV Wrocław Studio „Wschód” „Mogiłę Pradziada ocal od zapomnienia” – porządkują zapomniane mogiły i cmentarze wojenne. W tym roku wykonali dwa „bojowe” zadania.

17 czerwca uroczyście odsłonięto i poświęcono na cmentarzu w Rokitnej (wieś na Ukrainie koło Czerniowiec) – w setną rocznicę Bitwy Pod Rokitną – pomnik upamiętniający słynną szarżę polskich Ułanów, która miała miejsce 13 czerwca 1915 roku. Gdy front rosyjski zagrażał wojskom polsko-austriackim rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz otrzymał rozkaz ataku swym 2 szwadronem ułanów z II Brygady Legionów Polskich. Atak trwał 15 minut. 63 bohaterskich ułanów pokonało trzy linie okopów, rosyjskiej obrony karabinów maszynowych. Zginęło 15 kawalerzystów, rannych zostało 24. Stąd pamiętne określenie tej szarży porównywanej z Samosierrą: „Końmi i szablami na karabiny i armaty”. Na pomniku umieszczono tablicę upamiętniającą tą szarżę w języku polskim i ukraińskim. Podczas uroczystości Strzelcy pod pomnikiem i na kwaterach legionowych zapalili 100 białych i czerwonych zniczy, odśpiewano hymn legionów „Pierwszą Brygadę” i pieśń „Boże coś Polskę”. Mimo wielu trudności organizacyjnych i finansowych udało się upamiętnić tą bohaterską szarżę dzięki kanadyjskiej Polonii i darczyńcom z Kanady i z kraju.

Drugie zadanie wykonali w dniach 3-9 sierpnia w Rokitnie koło Sarn na Wołyniu. Strzelcy uporządkowali tam dwa cmentarze Wojska Polskiego z 1920 roku. Na pierwszym – odbudowanym przez Strzelców w poprzednich latach – po uporządkowaniu terenu cmentarza, założyli na wszystkie 65 krzyży biało-czerwone szarfy, polskie cho­rągiewki i zapalili białe i czerwone znicze Na drugim cmentarzu (ko­munalnym) najtrudniejszą pracą jaką wykonali, było odkopanie i ustawienie w pio­nie wielotonowego obelisku kamiennego z 1929 roku, śp. Jana Wiązowskiego.

Oprócz tego Strzelcy zinwen­taryzowali przedwojenne polskie groby na potrzeby bazy danych akcji TVP „Stu­dio Wschód”. Baza ta jest możliwa do obejrzenia w Internecie na stronach TVP i obejmuje już kilkadziesiąt cmentarzy z danymi ponad 60 tysięcy osób – Polaków pochowanych na Kresach w II RP. Strzelcy mimo skromnych środków, dostali wparcie finansowe od głównego sponsora ich działal­ności od 2000 roku – wójta i Gminy Wisznia Mała, burmistrza Milicza, od Staro­stwa Powiatowego, Firmy „Tarczyński”, Firmy ZURBiJ, firmy Kulik, RZSP Romana Rabiaka i od paru innych życzliwych firm i osób.

Roman w latach 90. był inicjatorem i organizatorem uporządkowania i zagospodarowania Kociej Góry. Od 1990 roku działa w Związku Strzeleckim „Strzelec”, a od 15 lat pełni funkcję dowódcy jednostki 3003. Obecnie jednostka ma 4 oddziały w tym w Jelczu-Laskowicach i we Wrocławiu. Prowadzi: szkolenia, uroczystości, obozy, marsze pamięci narodowej, porządkowanie grobów poległych legionistów na kresach, prace społeczne. Z inicjatywy Związku powstały pomniki pamięci narodowej w Piotrkowiczkach (2003 r.) i w Trzebnicy (1995 r.). W ubiegłym roku Strzelcy wykonali ponad sto zadań. Byli m.in. na Polach Grunwaldzkich, na Ukrainie i na Litwie.

Roman był też radnym samorządu trzebnickiego drugiej kadencji, organizatorem trzebnickiego odcinka „Przystanek Dwójki”. Z zamiłowania jest filmowcem i fotografem. Wykonał dla miasta wiele dokumentalnych zdjęć. Jego dziełem jest pierwszy trzebnicki folder, film VHC o Trzebnicy, plan miasta, album „Św. Jadwiga Patronka Dnia Wyboru Ojca Świętego”. Album ten wraz z fotodokumentacją naszej bazyliki wręczył Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w Watykanie. Jednak jego życiową pasją jest podtrzymywanie tradycji Związku Strzeleckiego i nawiązanie do misji i działalności marszałka Józefa Piłsudskiego.

Roman awansował od strzelca do starszego inspektora ZS (pułkownik). Jest jednym z najwyższych stopniem dowódców na terenie kraju. Odznaczony został medalem „Za Zasługi dla Związku Kombatantów” oraz medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej i odznaczeniami regionalnymi.

W dzisiejszej sytuacji, gdy na granicy wschodniej robi się gorąco, islam zaczyna atakować, wobec fatalnej kondycji polskich organizacji wojskowych – taka paramilitarna organizacja społeczno-wychowawcza jak Strzelec powinna być doceniona i hołubiona…

DSC_0044

Uczestnicy spotkania czwartkowego w komplecie.

dyplom

Trzebnica, 19 listopada 2015 r.

Zbigniew Lubicz-Miszewski

 

Skomentuj

dwanaście + 1 =